VPIS NA VIŠJO STROKOVNO ŠOLO ZA LES IN OBLIKOVANJE MARIBOR
Višja strokovna šola deluje v sklopu Lesarske šole Maribor na Lesarski ulici 2
Obišči spletno stran Višje strokovne šole za les in oblikovanje materialov Maribor
Po končani srednji šoli lahko šolanje NADALJUJEŠ tudi na naši višji šoli. Za to možnost se po opravljeni poklicni maturi odloči veliko naših dijakov.
Električna kitara, ki jo je izdelal Matej Korez, Izdelek študentke naše višje strokovne šole
študent v programu oblikovanje
Višja strokovna šola izobražuje v dveh študijskih programih:
LESARSTVO, več: http://lsmb.si/visja/index.php/sl/studij/lesarstvo
OBLIKOVANJE MATERIALOV, več: http://lsmb.si/visja/index.php/sl/studij/oblikovanje-materialov
Kontakt
Višja šola za les in oblikovanje Maribor - Lesarska šola Maribor
Lesarska ulica 2, 2000 Maribor
Referat:
- Tel: +386 (0)2 421 66 58
- E-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
Tajništvo:
- Tel: +386 (0)2 421 66 50
NAJPOGOSTEJŠA VPRAŠANJA
Katere študijske programe ima višja strokovna šola?
Na višji strokovni šoli se lahko izobražuješ v dveh študijskih programih:lesarstvo in oblikovanje materialov – les. Študijski program je ovrednoten s 120 kreditnimi točkami po sistemu ECTS.
Koliko časa traja študij in kakšen naziv prejmem po končanem študiju?
Študij na višji strokovni šoli traja 2 leti. Po končanem študiju pridobiš naziv inženir/inženirka lesarstva ali inženir/inženirka oblikovanja.
Kakšni so vpisni pogoji?
V višješolski študijski program lesarstvo ali oblikovanje materialov se lahko vpišeš:
- s splošno maturo, poklicno maturo ali zaključnim izpitom oz. diplomo pred letom 2002,
- z mojstrskim ali delovodskim oziroma poslovodskim izpitom, če imaš tri leta delovnih izkušenj ter opraviš preizkus znanja iz slovenščine (oz. italijanščine ali madžarščine na narodnostno mešanih območjih) in matematike ali tujega jezika v obsegu, določenem za poklicno maturo.
Pri prijavi v študijski program »oblikovanje materialov« moraš kot bodoči študent poleg navedenih pogojev opraviti še preizkus nadarjenosti, ki zajema preizkus s področja risanja ter razgovor s kandidatom (kandidat prinese na preizkus portfolio s svojimi deli ter življenjepis).
Višja strokovna šola kandidata pisno povabi na preizkus nadarjenosti, ki poteka v mesecu juniju oz. septembru.
Ali so za študij kakšne omejitve?
Posebnih omejitev ni, izpolnjevati pa moraš vpisne pogoje.
Kdaj so roki za prijavo na višješolski študij?
Na študij se lahko prijaviš v dveh rokih. To sta prvi spomladanski rok ter drugi jesenski rok. Najesenskega se lahko prijaviš le, če ostanejo še prosta vpisna mesta.
Zakaj bi se vpisal na višjo šolo?
Zato, ker je študij na naši višji šoli zasnovan sodobno in je perspektiven tudi z vidika zaposlitvenih možnosti. Pridobil/a boš nova znanja s področij:
- oblikovanja bivalnega in stavbnega pohištva,
- kreativnega oblikovanja lesa,
- snovanja in ustvarjanja umetnostno-obrtnih, uporabnih izdelkov,
- osnov restavriranja umetnostno-obrtnih lesenih izdelkov,
- rezbarjenja, izdelave modelov, prototipov,
- računalniškega načrtovanja,
- alternativnih izraznih tehnik …
Kdaj in kako se vpišem na višjo šolo?
Na prosta študijska mesta za višješolski študij se vpišeš v spomladanskem ali v jesenskem roku. Prijaviš se lahko z elektronskim prijavnim obrazcem (dosegljiv je na spletni strani Višješolske prijavne službe http://www.vss-ce.com/vps/).
Več: https://www.lsmb.si/visja/sl/studij/login-4
Kaj obsega študijski proces?
Študijsko leto obsega predavanja, seminarske ter laboratorijske vaje (24 tednov) in 10 tednov (400 ur) praktičnega izobraževanja v podjetjih. Študenti med študijem pridobijo teoretično znanje, ročne spretnosti in veščine.
V študijski program vsako leto vključujemo zanimive projekte, sodelovanje s podjetji, ekskurzije v podjetja v Sloveniji in tujini, obiske sejmov ter tako razvijamo kreativnost in inovativnost študentov, hkati pa jim nudimo tudi možnost ustvarjanja in kreiranja v naših delavnicah.
Kdaj so predavanja? Ali so obvezna?
Predavanja, seminarske vaje ter laboratorijske vaje se izvajajo po vnaprej pripravljenem urniku v dopoldanskem ali popoldanskem času. Prisotnost na seminarskih in laboratorijskih vajah je obvezna v vsaj 80 odstotkih, obiskovanje predavanj je priporočljivo.
Ali se v študijskem letu opravlja tudi praksa v podjetjih?
Da. Na višji strokovni šoli študent v vsakem letniku opravi 10 tednov praktičnega izobraževanje v podjetjih,pri samostojnih podjetnikih, v manjših ali večjih delavnicah. Praktično izobraževanje v podjetjih omogoča študentom že v času študija sodelovanje s potencialnimi delodajalci in konkretno pridobivanje izkušenj v gospodarstvu, kar nudi študentom še več možnosti zaposlitve.Za tiste študente, ki želijo pridobiti izkušnje tudi v tujini, pa omogočamo Erasmus izmenjave in možnost opravljanja prakse v tujini.
Ali lahko opravljam prakso tudi v tujini?
Da, prakso lahko opravljaš tudi v tujini. Omogočamo ti Erasmus izmenjave, kar pomeni, da lahko prejmeš za izmenjavo tudi finančna sredstva.
Organizirate kakšne informativne dneve?
Da. Vsako leto pripravljamo informativni dan, na katerem predstavimo naša višješolska programa "oblikovanje materialov" in "lesarstvo", vpisne pogoje in potek študija. S teboj poklepetamo tudi individualno in ti razkažemo našo lepo šolo. Več: http://lsmb.si/visja/index.php/sl/arhiv-novice-aktualno-zanimivo/2946-informativni-dan-3
Ali obstaja možnost izrednega študija (ob delu)?
Da. Zanj se plača šolnina, ki jo določi svet zavoda.
Kje lahko v Mariboru stanujem med študijem?
Tudi kot študent lahko stanuješ v dijaških domovih, zasebnih študentskih domovih ali pri zasebnikih, ki oddajajo sobe ali stanovanja za študente.
Študentje oblikovanja so po lastnih zamislih uredili posebno učilnico, pri čemer so imeli na voljo borih 100 evrov. Znašli so se in sami brezplačno priskrbeli večino opreme v učilnici.